O MNIE
Robię to, co kocham – pracuję z ludźmi
i pomagam im w rozwoju
NAZYWAM SIĘ
Jagoda Data-Roszak
Podczas wieloletnich działań zawodowych zdobyłam także doświadczenie w zakresie pomocy psychologicznej w dziedzinie seksuologii. W 2014 roku obroniłam pracę dyplomową dotyczącą seksualności dzieci i to właśnie ta gałąź seksuologii interesuje mnie najbardziej: dziecięca seksualność, procesy jej tworzenia się, przemiany, charakterystyka. Z przyjemnością prowadziłam kursy i szkolenia oraz warsztaty dla rodziców, dzieci, młodzieży i specjalistów.
Zawodowo możecie mnie także spotkać jako Doradcę Noszenia. Kurs doradczy ukończyłam w 2020 roku i od tej pory z przyjemnością dzielę się swoją pasją oraz wiedzą dotyczącą prawidłowego noszenia dzieci w chustach.
Moje główne dziedziny działań
1. Praca w spektrum (ASD) oraz z zaburzeniami rozwojowymi (Zespół Downa, Zespół Charge, Zespół Turnera, MPD, …) → Praca nad komunikacją, ale także jakością życia związaną z oddechem, jedzeniem, integracją sensoryczną.
2. Wczesna interwencja → Praca z najmniejszymi pacjentami. Już od pierwszych dni życia. Ocena budowy anatomicznej i funkcji narządów mowy, motoryka, komunikacja.
3. Terapia miofunkcjonalna i wspomaganie leczenia ortodontycznego → Przywracanie prawidłowych funkcji aparatu nowy, wsparcie terapii ortodontycznej, praca z oddechem.
Jak pracuję
W gabinecie pracuję, wykorzystując rozmaite metody i techniki, dostosowane do potrzeb i możliwości moich pacjentów, między innymi:
- K-taping
- Elementy masażu pulsacyjno-palpacyjnego
- Metodę HANDLE®
- Elementy stymulacji oraz integracji sensorycznej
- Metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
- Metodę Dobrego Startu
- Elementy integracji odruchów dr Sally Goddard, wg metody INPP
- Elementy jogi – praca z oddechem i ruchem
- Techniki relaksacyjne
- Trening Słuchowy
A prywatnie...
Poza pracą jestem żoną i mamą trzech synów (2016, 2019, 2022). Lubię spacery, dobrą kawę i dobre jedzenie w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Interesuję się życiem społecznym i chętnie udzielam się w różnych projektach artystycznych oraz edukacyjnych. Staram się łączyć pracę i pasję, raczkuję w nurcie NVC i wprowadzam go w życie prywatne i zawodowe.
Projekty w które się angażuję
WDECH I WYDECH. Program nauki prawidłowego oddechu dla dzieci
To program stworzony z myślą o grupach przedszkolnych i żłobkowych.
Jego celem jest:
- Zwiększanie świadomości prawidłowego oddechu wśród dzieci i rodziców
- Nauka prawidłowego oddechu przez codzienną praktykę
- Edukacja dotycząca konsekwencji zaburzeń oddechowych.
Placówki biorące udział w programie zostają przeszkolone z fizjologi oddechu: oddech, pozycja spoczynkowa warg, żuchwy i języka, przepona, efekt Bohra...
Zajęcia z dziećmi odbywają się codziennie i mają na celu przede wszystkim naukę prawidłowego oddechu, ale także zwiększenie świadomości ciała, pracę z przeponą, świadomość potrzeby prawidłowego oddechu.
SPOTKAJMY SIĘ. Leszno
To moja autorska inicjatywa zrzeszająca rodziców. Główną ideą jest spotkanie, poznanie się, możliwość wymiany myśli oraz rozwój i edukacja. Spotkania realizowane były (aktualnie ze względu na sytuację epidemiologiczną są zawieszone) co dwa tygodnie rano w kawiarni Cooperativa w Lesznie, oraz raz w miesiącu w pierwsze czwartki w Stacji Biznes przy placu Metziga 1.
Spotkania są formą wspólnego spędzania czasu, okazją do tworzenia więzi, jest to także przestrzeń, by się rozwijać i edukować, dlatego co jakiś czas zapraszamy ciekawych gości: seksuolog, psycholog, lekarz, fizjoterapeuta, logopeda... i wielu innych według wspólnych potrzeb i zainteresowań.
LUFA – LESZCZYŃSKI ULICZNY FESTIWAL ARTYSTYCZNY
To piękny artystyczny projekt, w którego realizacje zaangażowanych była cała masa kreatywnych ludzi. Miałam przyjemność być jedną z osób działających aktywnie przy organizacji oraz realizacji festiwalu w 2019 roku. Moim oczkiem w głowie była oczywiście „Strefa dzieci”, gdzie poza planowaniem, przygotowywaniem atrakcji i koordynacją realizowałam się jako organizator mini-warsztatów malarskich dla dzieci.
NATURALNIE PIĘKNE
To prospołeczny projekt edukacyjny mający na celu promowanie karmienia piersią, wzbudzanie miłości i szacunku wobec matek oraz dzieci, a także pomoc kobietom w aktywnej obecności w przestrzeni publicznej wraz ze swoimi dziećmi.
W lipcu 2019 roku zorganizowano sesje zdjęciowe przedstawiające mamy karmiące swoje dzieci w zwykłych sytuacjach: na przystanku autobusowym, w galerii handlowej, w parku czy kawiarni. Następnie zdjęcia można było podziwiać na wystawie fotograficznej w kawiarni Cooperativa w Lesznie. Aktualnie wszystkie fotografie zdobią przyszpitalną szkołę rodzenia w Lesznie „Bocianek”.